Könyvek a jövőről

Történelem, narratíva, anomália

m+

Nem igaz, hogy a Nyugat nyerte volna az utóbbi évszázadokat; az európai hódítók sikerei sehol nem tartottak sokáig, még kevesebbszer érték meg a befektetett pénzt és áldozatokat, Kínával pedig soha nem vette fel a kesztyűt senki – állítja a Cambridge-i Egyetem professzora.

2025.01.23 02:05

Thomas Hobbes, a gépek és az önrendelkezés

m+

A technológiai óriáscégek világa egy ember alkotta szörnyeteg, amellyel szemben a nyugati kormányok vesztésre állnak. Miben jár előrébb Kína? A helyes stratégia Amerika és Európa számára is a kooptálás lenne, állítja a Cambridge-i Egyetem politikatudósa.

2025.01.16 00:27

Anyanyelv és modernizáció

m+

A világ legősibb, ma is tömegesen beszélt nyelvét, hangsúlyait, rejtett üzeneteit több mint kétezer éve nem érti a Nyugat. A „nagy nyelvi fal” egyszerre járul hozzá Kína mai sikeréhez és rejtelmességéhez. Hogyan állították ezt az archaikus kódot a kínai modernizáció szolgálatába?

2025.01.08 22:53

A kő marad

m+

Az emberiség szokása, hogy csak a félresiklott forradalmakra emlékezik, a teljes sikert az idő múlásával pusztán adottságnak tekinti; ezért nem vesszük észre, hogy a kereszténység, a történelem legsikeresebb forradalma ma, a vallásosság visszaszorulásakor is meghatározza a világot – állítja Tom Holland angol történész.

2024.12.19 05:12

Túlzások társadalma

m+

Az új magatartásformák ugyanúgy terjednek, mint a járványok, és a 21. századra a túlzások vették át a főszerepet az emberi viselkedés alakításában; az ok az „egyharmados kisebbségek” és a „szuperterjesztők” felemelkedése – állítja önkritikus könyvében Malcolm Gladwell.

2024.12.11 23:59

Földrajz, kultúra, spiritualitás

m+

Hogyan lehetséges, hogy a történelem összes kultúrája észak, dél vagy kelet felé orientálódott, és sohasem nyugat felé? Az égtájak kultúrtörténete színesebb és tanulságosabb, mint azt a GPS korában bárki gondolná – állítja Jerry Brotton, a reneszánsz professzora.

2024.12.05 08:34

Gének vs. önrendelkezés

m+

Létezhet-e személyes autonómia, ha minden idegsejtünk működését a múlt határozza meg? Hogyan befolyásolja a döntéseinket a hormonháztartásunk, a bélflóránk és a környezet, amelyben családunk generációi a születésünk előtt éltek? A Stanford Egyetem agykutatója szerint az élet egyenletében nincs hely szabad akaratnak.

2024.11.28 03:55

Káosz és kohézió

m+

Hogyan lehetséges, hogy háborúk és kataklizmák idején csökken az öngyilkosságok száma? Mi hiányzik a frontról a hazatérő katonáknak, amiért depresszióba esnek? Miért akart sok európai telepes indiánná válni – s az indiánok fehérré miért nem?

2024.11.20 22:44

Buborékok kora

m+

A gazdasági buborékok alapja a félelem, hogy lemaradunk a nagy dobásról, amivel pénzt, presztízst és barátokat veszítünk. Az ünnepelt technológiai ötletek mögött legtöbbször nincs realisztikus terv, még a mesterséges intelligencia is csalódást okozhat – állítja a Szilícium-völgy sokat látott kritikusa.

2024.11.13 22:37

A csoportnyomás a gondolat halála

m+

A legtöbb hibás döntés azért születik, mert a konszenzust a ráció helyett a hatalmi dinamika alakítja ki hamis alapokon; a Nyugat számára az 1950-es évek volt az utolsó szabad évtized, a kormányok, a média és a vállalatok azóta a csoportnyomás foglyai – állította 2019-es halála előtt Anglia oroszlánszívű kultúrkritikusa.

2024.10.14 22:59

A szabad világ hosszú agóniája

m+

A nyugati kultúrából eltűnt a polgári bátorság. Az egyéni jogok és jólét hajszolása felülírta a közösségi érdeket, s bár a szellem emberei hivatalosan szabadok, valójában az uralkodó hóbort foglyai. Nem én mondom, nem most. Szolzsenyicin mondta negyvenhat évvel ezelőtt.

2024.09.18 22:59

Visszatér a tekintélyelvű modernizáció?

m+

Mítosz, hogy a forradalmak liberális demokráciákhoz vezetnek. A nyugati történelem elmúlt háromszáz évének esszenciája a középosztály és az arisztokrácia koalíciója, amely néha társadalmi problémákhoz vezet, ám ilyenkor a megoldás is jobbról érkezik – a tekintélyelvű modernizáció képében.

2024.09.11 22:16

Az ízlés nélküli ízlés világuralma

m+

Az Instagram a kávézókat, az Airbnb a lakásokat, a Spotify a zenei ízlést uniformizálta. Az ajánlóalgoritmusok térnyerésének eredménye, hogy mindenben az emberi kultúra legkevésbé érdekes és leginkább átlagos motívumai válnak meghatározóvá. A szabályozás lehetetlen, csak a tudatosság segíthet – vallja a The New Yorker kritikusa.

2024.09.05 06:32

A premodern ideál

m+

A modern társadalom fejlődése a mentális és fizikai jóllét hanyatlásához vezetett; egy felsőbbrendű kultúrának nem lenne szüksége arra, hogy erőszakkal toborozzon híveket, a civilizációnk mégis tele van olyan rendszerekkel, amelyek a részvétel kikényszerítésén alapulnak – hívja fel a figyelmet Christopher Ryan pszichológus.

2024.08.28 22:13